To dziedzina, która nieco różni się od zwykłej architektury. Powszechnie rozumiana architektura zajmuje się projektowaniem budynków, zatem nacisk kładzie się na umiejętności techniczne. Architekt musi umieć myśleć przestrzennie, biegle posługiwać się matematyką oraz znać dobrze prawa fizyki. Poza tym, aby zostać profesjonalnym architektem trzeba ukończyć pięcioletnie studia, a następnie zdać egzamin na uprawnienia. Nie jest to zatem łatwa droga, ale wiele osób posiadających ku temu predyspozycje decyduje się właśnie na zostanie architektem.

W przypadku architektury wnętrz, nieco bardziej liczy się dobry gust, kreatywność i nietuzinkowy sposób myślenia. Wychodzenie poza klasyczne ramy jest jak najbardziej mile widziane, a niekiedy szalone projekty okazują się wręcz fenomenalne. Architekt wnętrz nie musi posiadać konkretnego wykształcenia kierunkowego, dzięki temu może nim zostać praktycznie każda osoba dobrze odnajdująca się w jego zadaniach. Z pewnością na architektów wnętrz nadają się osoby bardzo artystyczne, interesujące się malarstwem, rzeźbą lub grafiką. Miłośnicy mody oraz dobre stylu również dobrze odnajdą się w tym zawodzie, ponieważ on także bazuje na estetyce.

Każdy architekt wnętrz posiada z tego względu własny styl, który jest oczywiście wspierany przez oczekiwania konkretnych klientów. Przygotowanie projektu aranżacji wnętrza może zajmować nawet kilka tygodni, a kolejnym jego etapem jest wizualizacja. To właśnie ona pokazuje efekt pracy architekta i stwarza pole do dyskusji z klientem. Obowiązki każdego architekta wnętrz To osoba odpowiadająca za aranżację przestrzeni i pomieszczeń, zatem przede wszystkim musi ona nadzorować wymiary pokojów i ich funkcjonalności. Często bywa tak, że różnią się one nieco od tego co na projekcie, a zatem dodatkowe pomiary i odwiedziny budowy są jak najbardziej konieczne.

Architekt wnętrz odpowiada również za projekt funkcjonalny, którym jest rozkład elementów we wszystkich pomieszczeniach. Dzięki niemu można w łatwy sposób zidentyfikować położenie konkretnych mebli oraz ich wymiary. Dla klienta sporządza się rzuty i przekroje, aby mógł on zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzeni mieszkalnej. Kiedy zostanie on zaakceptowany przechodzi się do kolejnego etapu, jakim jest wybór materiałów i cech produktów. To właśnie ten moment bywa najbardziej ekscytujący, ponieważ dochodzi tutaj do wyboru konkretnych mebli i elementów wyposażenia.

Architekt wnętrz sporządza dla klienta gotowe zestawienie konkretnych modeli wraz z ich orientacyjną ceną oraz dostępnością. Dzięki temu można w łatwy sposób uzyskać plan na aranżację pomieszczenia, który to będzie mieścił się w budżecie danego klienta. Jest to również przydatne w sytuacji, kiedy nie ma się po prostu czasu na umeblowanie mieszkania. Architekt wnętrz może to zrobić w określonym budżecie za nas, gwarantując fenomenalny design i styl. Powinien on też nadzorować instalację i montaż konkretnych elementów, ponieważ to właśnie on odpowiedzialny jest za ich aranżację i wykorzystanie.

https://machinasnu.pl/projektowanie-wnetrz/warszawa/ www.kronykronicle.com