Mimo że budownictwo jest obecnie na bardzo wysokim poziomie, nierzadko do projektów wkradają się pewne błędy, które mogą być później naprawdę uciążliwe. Warto zatem się z nimi zapoznać, aby w przyszłości mieć szansę na ich uniknięcie, ponieważ niektóre z nich będą kosztować nas wiele stresu i pieniędzy. 1. Złe zabezpieczenie przed wilgocią – wilgoć jest jednym z największych wrogów wszystkich mieszkań, szczególnie narażone są na nią mieszkania parterowe, fundamenty i partery domów jednorodzinnych. Do zabezpieczania budynków wykorzystuje się zatem hydroizolację poziomą oraz pionową.

Ta pionowa chroni przed działaniem wilgoci z gruntu, natomiast pozioma zabezpiecza ściany. Warto tu zaznaczyć, że hydroizolacja jest niewidocznym elementem zabezpieczenia, jednakże nie zwalania to z obowiązku jej właściwego użycia. Nawet niewielkie błędy podczas instalacji zabezpieczenia mogą bowiem skutkować rozwojem wilgoci w naszych czterech ścianach. 2. Pozorne oszczędności – kolejnym wrogiem osób decydujących się na budowę domu są pozorne oszczędności.

Mogą one przyjmować formę tańszych materiałów budowlanych, czy też elementów wyposażenia. Warto zatem kierować się ściśle wskazówkami zawartymi w projekcie, ponieważ informacje dotyczące specyfikacji materiałów znajdują się tam nie bez powodu. Decydując się na niewłaściwy materiał ryzykujemy szybsze zużycie i potrzebę naprawy. Dobrą wskazówką jest zatem kierowanie się planem architektonicznym i kupowaniem betonu, pustaków, czy klejów podanych w wytycznych. Jednym efektów zmian materiału może być deformacja ścian, a w skrajnych przypadkach będzie to po prostu zawalanie się części lub całego budynku.

3. Niewłaściwy komin – wentylacja ma w domu ogromne znaczenie, ponieważ nie tylko wspomaga przepływ powietrza, ale też odprowadza spaliny. Warto zatem dobrze zastanowić się nad umiejscowieniem komina, aby zapewnić mu odpowiedni ciąg. Nie powinien mieć zakrętów oraz długich kolan, ponieważ w takich miejscach zbiera się dużo sadzy, co może znacznie ograniczać ciąg. Oprócz tego istotne jest także właściwe ocieplenie komina, by nawet podczas niskiego ciśnienia nie mieć problemów z rozpalaniem i wentylacją.

4. Błędy w instalacjach – innym dość powszechnym błędem w budowie domów są pomyłki w instalacjach. Nie powinno się bowiem wykonywać wnęk lub przebić instalacyjnych wymiarach większych niż przewidują normy. Usuwanie większej ilości materiału może spowodować osłabienie ścian, stąd trzeba stosować się do obowiązujących przepisów. To tylko kilka porad przydatnych przy budowie domu, ponieważ jest ich oczywiście znacznie więcej.

weekend.orientacja.net.pl

Warto zabrać się do tego dokładnie, aby uniknąć wszelkich niedociągnięć i niedoskonałości. Jako że budowa domu nie należy do najtańszych wydatków, warto przyłożyć do niej największych starań. Dzięki temu uda nam się wybudować dom naszych marzeń, w którym będzie nam się wygodnie żyło przez wiele lat. Budynek będzie niezwykle solidny, funkcjonalny oraz wygodny dla wszystkich domowników.

Projektowanie wnętrz Piaseczno www.zasilsie.pl