W życiu młodych ludzi niekiedy bardzo trudno jest znaleźć wymarzoną pracę. Lata nauki w szkole i na studiach często potrafią zniechęcić do konkretnego zawodu lub też pomóc w odnalezieniu pasji. Bez wątpienia, praca, która nęci najwięcej młodych ludzi związana jest z branżą prawniczą, medyczną lub elektroniczną. Oprócz nich, bardzo dobrze ma się również zawód architekta, który rokrocznie przyciąga szerokie rzesze studentów. Oczywiście do końca pięcioletnich studiów architektury dociera znacznie mniej, jednakże są oni z pewnością przygotowani na całym arsenał obowiązków i działań, jakimi architekt zajmuje się na co dzień.

Zyskując dobre podstawy teoretyczne, młodzi adepci tej sztuki mogą stawiać pierwsze kroki w dziedzinie oraz zdobywać doświadczenie i budować port folio. Praca architekta polega w pierwszej kolejności na kontakcie z klientem. Wspólne rozmowy i konsultacje mają bowiem za zadanie osiągnąć wspólne porozumienie w postaci projektu. Jest to ten moment, kiedy ustala się funkcjonalność budynku, koszty budowy, a czasem również wygląd. Kolejnym etapem jest przeprowadzenie analizy, czy dany projekt faktycznie można zrealizować.

Pod uwagę wziąć tutaj należy jednak nie tylko budżet, ale też różnego rodzaju pozwolenia oraz plan zagospodarowania przestrzennego. Dodatkowo, projekt musi być wykonalny, zatem spełniać konkretne wymogi oraz być podporządkowany prawom fizyki. Kiedy uda się osiągnąć w tej kwestii porozumienie, architekt może przejść do głównej części jego pracy, czyli sporządzenia odpowiednich rysunków i szkiców projektu. Obowiązki i zadania architekta W momencie stworzenia gotowego projektu budynku przychodzi czas na zaplanowanie konkretnych prac budowlanych. Harmonogram ten ma nie tylko ułatwić działanie, ale też oszacować czas trwania danej budowy.

www.polskieczesci.pl

Warto też zaznaczyć, że architekt ma obowiązek nadzorowania na bieżąco postępów prac, a także może służyć klientowi radą w sprawie prawa budowlanego. Jako że praca architekta może przyjmować różne formy, odpowiedzialny jest on za projektowanie różnych elementów przestrzeni. Najbardziej kojarzy on nam się przede wszystkim z projektowaniem budynków – mieszkalnych i użytkowych. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku zabudowy miejskiej, najlepiej postawić na architekta urbanistę. Świetnie zna się on bowiem na planowaniu miasta i ulepszaniu miejskich przestrzeni, a co za tym idzie podnoszeniu jakości życia mieszkańców.

Architekt może się jednak zajmować także projektowaniem ogrodów, parków i skwerów. W takim znaczeniu tego słowa, mowa o architekcie krajobrazu, który to jest ekspertem od projektowania tego co na zewnątrz. Wyróżnia go duża wiedza na temat warunków geologicznych i klimatycznych, które pozwalają na wybór odpowiednich roślin, ale też aranżacji przestrzeni. Z pewnością zaprojektuje fenomenalne oczko wodne, fontannę lub ogrodową sadzawkę, które będzie można podziwiać w otoczeniu pięknej natury. Architekt krajobrazu uwzględnia zatem nie tylko potrzeby klienta, ale też warunki naturalne.

Architekt wnętrz Grodzisk Mazowiecki