Zawód architekta

Osoby z dużą wyobraźnią, plastycznymi umiejętnościami, ale też ścisłym umysłem to świetni kandydaci na stanowisko architekta. Jest to bowiem zawód, który wymaga pewnych zdolności, stojących ze sobą nieco w sprzeczności. Dobry architekt będzie nie tylko biegły w obliczeniach matematycznych, ale też fenomenalny w wymyślaniu ciekawych konceptów architektonicznych. Jest to niezbędne jeśli chce się być nie tylko godnym zaufania projektantem, lecz również pewnego rodzaju wizjonerem. Bez wątpienia architekt należy do jednych z bardziej prestiżowych zawodów. Już sama historia pokazuje, że niektórzy wykonujący ten zawód wpisali się na stałe do historii sztuki i ludzkiej pamięci. Czym jednak zajmuje się architekt? Zasadniczo do jego obowiązków należy projektowanie budynków.
Mogą to być budynki mające różne zastosowanie, od przemysłowego po domki jednorodzinne. Warto zaznaczyć, że architekt to zawód z pogranicza nauk technicznych i sztuki artystycznej. Architekt musi mieć talent plastyczy i przede wszystkim wyobraźnię, dzięki której będzie mógł tworzyć oryginalne i ciekawe projekty. Z drugiej strony będą mu jednak potrzebne zdolności matematyczne, by chociażby dokonywać konstrukcyjnych obliczeń. Dodatkowo, architekci muszą być komunikatywni oraz posiadać łatwość prowadzenia rozmowy. W końcu będą oni musieli je przeprowadzać niemalże codziennie ze swoimi klientami, czy podwykonawcami.
Jak zostać architektem?
Droga do zostania architektem nie jest łatwa, trzeba bowiem ukończyć specjalistyczny kierunek na jednej z uczelni wyższych lub akademii sztuk pięknych.
Samo dostanie się na ten kierunek nie należy do najłatwiejszych, ponieważ oprócz dobrze napisanej matury trzeba zdać egzaminy wstępne. Obejmują one w większości przypadków sprawdzenie umiejętności plastycznych, czy też tworzenia kompozycji przestrzennych. Osoby chętne zostać architektem zazwyczaj uczestniczą w zajęciach rysunku, które nierzadko wiążą się z dużymi kosztami. Bardzo często rozpoczynają je już w pierwszej klasie liceum, aby być pewnym, że uda im się przejść przez egzaminy wstępne pozytywnie. Studia na kierunku architektura trwają pięć lat i kończą się otrzymaniem tytułu magistra inżyniera. Zawód architekta należy do grona tak zwanych zawodów chronionych. Oznacza to, że aby mieć możliwość wykonywania zawodu, należy uzyskać odpowiednie uprawnienia oraz zostać członkiem Izby Architektów RP, bądź też Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.
Stąd też, warunkiem koniecznym oprócz uzyskania dyplomu jest odbycie dwuletnich praktyk. Dodatkowo, przyszły architekt musi jeszcze popracować rok w terenie oraz podejść do kolejnego egzaminu. Otrzymując z niego wynik pozytywny zyskuje bowiem uprawnienia do wykonywania zawodu. Każdy chętny stać się architektem powinien wiedzieć, że studia z zakresu architektury nie są łatwe. Po przejściu całej rekrutacji, czeka jeszcze kilka lat ciężkiej pracy i nauki na studiach. Tworzenie projektów, praktyki, czy czytanie lektur. Jednakże poświęcając swój czas, jesteśmy w stanie osiągnąć upragniony cel i wykonywać wymarzony przez nas zawód.
Przeczytaj również: Architektura centrów handlowych
Przeczytaj również: Architektura współczesnych miast
Przeczytaj również: Architektura w Paryżu.
Polecane artykuły

Domy jednorodzinne – najnowsze trendy
Bez wątpienia wiele osób marzy o budowie własnego domu jednorodzinnego. Są one zwykle obszerne, wygodne i posiadają piękny ogród. Każdy kto mieszkał w bloku wie jak brakuje w nim przestrzeni prywatnej, zatem to właśnie takie osoby decydują się na budowę. Mimo że cały proces powstania domu nie nale

Śpiączka cukrzycowa
Śpiączka hiperglikemiczna, zwana inaczej śpiączką cukrzycową, jest spowodowana wysokim poziomem ciał ketonowych we krwi. Przyczyną tej choroby może być np. ciąża, różnego typu zakażenia oraz urazy i operacje. W niektórych przypadkach może być także pierwszym objawem cukrzycy. Objawem śpiączki cukr