Wiele polskich miast posiada piękne kamienice, które zdobią starówki, ale też te nieco starsze ulice. Są one zazwyczaj w stanie dobrym, umożliwiającym na mieszkanie lub prowadzenie w nich działalności, jednak nie wszystkie przechodzą gruntowną renowację. Powoduje to dużą ilość kamienic zaniedbanych, które przy pewnym wysiłku mogłyby wyglądać naprawdę pięknie. Mowa tu nie tylko o ścianach zewnętrznych, ale też oknach, schodach, korytarzach i podwórkach. Co więcej, istotną rolę dla osób mieszkających w kamienicach odgrywa ogrzewanie.

Te po modernizacji są już zazwyczaj podłączone do cieplnej sieci miasta, a zatem gwarantują atrakcyjną cenę ogrzewania nawet zimą. Stare budynki powinny być poddawane renowacji, ponieważ dzięki niej mogą na powrót zyskać utracony blask. Pielęgnowanie historii i tradycji jest niezwykle ważne, a może się ono przejawiać właśnie w trosce o zaniedbane budynki architektoniczne. Zwykle są one bardzo gustowne, eleganckie i kojarzą się z dużym prestiżem – oczywiście kiedy już przejdą odpowiedni remont. Inwestycja w mieszkanie, czy lokal w nieco starszej kamienicy napawa jednak wiele osób bardzo dużym ryzkiem, ponieważ nie wiedzą czy faktycznie uda się go przywrócić do dobrego stanu.

Warto jednak próbować dbać o starą zabudowę i starać się zaadaptować ją do coraz nowocześniejszych, ciągle zmieniających się miast. Podejmując decyzję o zakupie, wynajmu mieszkania albo też całej kamienicy należy zastanowić się jednak czym właściwie charakteryzują się te budynki i co wyróżnia je na tle nowoczesnych blokowisk. Z pewnością kryteria te będą dotyczyły takich rzeczy jak: 1. Lokalizacja – kamienice stanowią pierwotną zabudowę miast, w związku z tym są zwykle umieszczone w bardzo dogodnej lokalizacji. Część z nich okala rynek miejski, inne natomiast także znajdują siew jego bliskim sąsiedztwie.

To właśnie jedna z tych właściwości, które sprawiają, że coraz więcej osób marzy o mieszkaniu w kamienicy. Jednakże warto pamiętać, że dobra lokalizacja to nie wszystko. 2. Parking – stare budownictwo ze względu na swoje położenie w centrum miast często nie oferuje wygodnych miejsc parkingowych. Brak miejsca, ciasne ulice i mnogość punktów usługowo-handlowych sprawiają, że niekiedy parkowanie blisko mieszkania graniczy z cudem.

Oczywiście są kamienice, które aranżują wewnętrzne podwórze na parking, jednak należą one do rzadkości. 3. Brak windy – bez wątpienia to właśnie brak windy jest niekiedy bardzo dużą przeszkodą w mieszkaniu w kamienicy. Nie każdy ma bowiem siły wdrapywać się na czwarte piętro nawet kilkakrotnie w ciągu całego dnia. Poza tym, znacznie utrudnia to również przeprowadzki, czy też przemeblowania pomieszczeń.

4. Wysokie sufity – z pewnością łatwo zauważalną cechą kamienic są ich wysokie sufity. Zwykle mieszkania są dość obszerne, a dzięki takiemu umieszczeniu stropu wydają się jeszcze większe. Potęgują przestrzeń, która wygląda szczególnie atrakcyjnie w przypadku dużych okien.

https://ornali.com/projektowanie-wnetrz