Nie od dziś wiadomo, że życie w cieniu natury jest zdecydowanie lepsze, niż w otoczeniu wysokich i szarych budynków. W tym celu od wielu lat grupy najlepszych planistów w naszym kraju zastanawiają się, w jaki sposób dokonać zmian na lepsze. Ograniczenie emisji spalin, to tylko jeden z czynników wpływających na poprawę życia w mieście.
Oprócz tego ważnych jest wiele innych inicjatyw. Doskonałym przykładem tego typu, są popularne w ostatnich latach miejskie wypożyczalnie rowerów, których powstawanie ma wymusić na mieszkańcach częstsze korzystanie z rowerów. Również odpowiednia edukacja w zakresie segregacji śmieci oraz przestrzeganie przed paleniem ich we własnych piecach, buduje świadomość ekologiczną Polaków.
Taką politykę przyjęło wiele polskich miast. Warszawa, Kraków, Wrocław, to nie jedyne miasta, które zdecydowały się na poprawę jakości życia. Również mniejsze miasta, takie jak chociażby Zamość lub Kościerzyna, dążą do odpowiedniej równowagi ekologicznej.
Najwięcej na tym zyskują oczywiście mieszkańcy, którzy oprócz świeżego powietrza, otrzymują często nowe skwery i parki obfitujące w zieloną przestrzeń. Z kolei ciekawe realizacje, nagradzane są często prestiżowymi nagrodami.