Bez wątpienia wiele osób marzy o budowie własnego domu jednorodzinnego. Są one zwykle obszerne, wygodne i posiadają piękny ogród. Każdy kto mieszkał w bloku wie jak brakuje w nim przestrzeni prywatnej, zatem to właśnie takie osoby decydują się na budowę. Mimo że cały proces powstania domu nie należy do najłatwiejszych i najtańszych, ciągle nie brakuje osób, które decydują się na takie przedsięwzięcie. Lokum tego typu posiada wiele zalet, których trudno szukać w innych rodzajach budynków mieszkalnych. Przede wszystkim dom gwarantuje oazę prywatności i swój kawałek miejsca na ziemi. Oczywiście posiada się sąsiadów, jednakże zwykle dzieli nas od nich przynajmniej kilkanaście metrów. W związku z tym, mieszkając w domu nie doświadcza się chociażby hałasu zza ściany sąsiada, czy zapachu papierosów za oknem. Tego typu sytuacje zdarzają się jednak aż nazbyt często na blokowiskach, czy też w kamienicach.

Dodatkowo, dom jednorodzinny pozwala na utrzymanie ogrodu, w którym można posadzić ulubione kwiaty. Oczywiście można też zrezygnować z uprawy, decydując się jedynie na trawę. W obu przypadkach jest to jednak nasz własny kawałek zieleni, na którym można latem rozłożyć koc i się poopalać. Na przestrzeni lat budownictwo ulegało wielu zmianom. Mimo że wydaje nam się, że od kilkunastu lat przyjął się pewien standard w budowaniu domów, ciągle spotkać można coraz to nowsze trendy i zastosowania. Wśród tych najpopularniejszych obecnie można wymienić:

  • Minimalizm – minimalizm przechodzi teraz prawdziwy renesans. Widoczny on jest w wielu dziedzinach życia, nie tylko budownictwie, ale też modzie, kulinariach, a także ogólnym stylu życia. W architekturze i budownictwie domków jednorodzinnych przyjmuje on formę oszczędnej bryły, kolorystyki, jak i również aranżacji wnętrza budynku. Obecnie w domach królują materiały naturalne takie jak drewno i kamień, które można wykorzystać także i na zewnątrz.

    Do ścian, szczególnie łazienkowych, bardzo często wykorzystuje się teraz beton architektoniczny. Nadaje on surowego wyglądu i świetnie komponuje się z drewnem. Jeśli mowa o kolorystyce, prym wiodą odcienie szarości, beże, grafit oraz biel. Poza tym, dzisiejsze trendy w budownictwie obejmują też stosowanie wielkich przeszkleń, dużych tarasów oraz płynnego łączenia ze sobą różnych materiałów wykończeniowych.

  • Funkcjonalność – jeśli chodzi o samą organizację przestrzeni domowej, stawia się przede wszystkim na ich dużą użyteczność i wygodę korzystania. Obowiązkowym elementem niemalże w każdym domu jest przede wszystkim otwarta część dzienna, w której skład wchodzi duży salon połączony z jadalnią oraz kuchnią. Bardzo często na parterze znajdziemy również obszerny taras wyposażony w wygodny komplet krzeseł ogrodowych, stół oraz także grill. Oprócz tego coraz częściej wiele osób decyduje się na powstanie takich pomieszczeń jak spiżarnia, pralnia lub duża garderoba – wszystkie z nich bardzo ułatwiają bowiem utrzymanie w domu porządku. Umieszcza się w nich konkretne rzeczy, które w łatwy sposób można potem odnaleźć.

.

https://machinasnu.pl/projektowanie-wnetrz/architekt-wnetrz-warszawa/ www.janina.rybnik.pl