Nie każdy zna się na sprzęcie audio, choć wiele osób decyduje się na jego zakup. Muzyka towarzyszy nam nie tylko w drodze do pracy, czy szkoły, ale stała się również nieodłącznym elementem wypoczynku w domowym zaciszu lub towarzyszem codziennych obowiązków. Sam wybór odpowiedniego sprzętu audio zależeć będzie od wielu czynników. Przede wszystkim konieczne jest założenie maksymalnego budżetu.

yamaha a-s301

Oprócz tego warto zastanowić się nad potrzebami. Inaczej wybiera się zintegrowany system hi-fi dla koneserów każdego słyszalnego dźwięku w odpowiednim ustawieniu, a inaczej dla osób, które po prostu chcą cieszyć się z ulubionej płyty idola. Co robić w sklepie? Pierwsza wskazówka może wydawać się śmieszna, choć jest dziś często używana. Najprostszym sposobem na to, by sprawdzić, czy sprzęt sprosta naszym wymaganiom, jest jego przetestowanie już w sklepie.

Aby tego dokonać, warto na zakupy wziąć swoją ulubioną płytę, której poszczególne utwory znamy na pamięć. W ten sposób, jesteśmy w stanie ocenić, czy dany sprzęt jest warty naszej uwagi i nam odpowiada. Zazwyczaj w większości sklepów, sprzedawcy bardzo chętnie udostępniają dane modele do odtworzenia wybranej płyty, właśnie po to, by klient był zadowolony ze swojego wyboru. Mit niskich tonów Wiele osób twierdzi, że dobry bas w głośnikach to wyznacznik najlepszego sprzętu.

Nijak ma się to do rzeczywistości. Oczywiście, ważne jest, aby miał odpowiedni poziom basu, jednak jeszcze ważniejszy jest balans. Możliwość dostosowania ustawień pod własne preferencje jest bardzo ważna. Co więcej, wiele zależy od gatunku muzyki, jaki wówczas słuchamy.

Dla niektórych wykonów, niskie tony będą niezastąpione. Dla innych z kolei – zbyt mocne dudnienie może spowodować, że istotne partie wokalne lub wysokie tony instrumentów będą zagłuszone. Złoty środek to wspomniany balans, a nie siła basu (złudnie promowana przez wielu sprzedawców). Czy sprzęt audio może być ładny? Na decyzję o zakupie danego modelu audio nie wpływa tylko jego jakość techniczna.

Dziś niezwykle ważne jest to, aby produkty miały okazję dobrze prezentować się w różnych pomieszczeniach. Z tego powodu, do ich wykonania używa się coraz rozmaitszych materiałów i faktur, a same występują w najmodniejszych odcieniach. Wydając pieniądze na sprzęt audio warto zwrócić uwagę na aspekt wizualny.