Wybór niemalże każdego sprzętu elektronicznego może sprawiać problem w momencie zakupu. Podobnie jest nawet z tymi najmniejszymi, które na pozór mogą wydawać się jasne w identyfikacji jakości czy specyfikacji. Słuchawki są jednak szczególnym elementem, a aby dokonać najlepszego wyboru – trzeba znać kilka ich podstawowych parametrów. Warto w pierwszej kolejności wyjść od rozpoznania, które odpowie na następujące pytanie: Do czego są nam potrzebne słuchawki? O ile odpowiedź wydaje się na pierwszą myśl pozorna, trzeba skupić się bardziej na ich konkretnym przeznaczeniu. Na ogół podaje się dwie funkcje: profesjonalną i hobbystyczną. Pierwsza dotyczy osób, które słuchają muzyki lub innych odtwarzanych dźwięków wykonując jakąś czynność. Mogą to być gracze gier komputerowych, ale także sportowcy, którym zależy na dostarczaniu dodatkowej dawki energii w postaci ulubionych piosenek. Nie inaczej jest także w muzycznych zawodach, gdzie jakość słyszalnego dźwięku musi być na najwyższym poziomie. Druga grupa to wszyscy amatorzy, którzy słuchają – bo lubią. Oznacza to osoby, które lubią odtwarzać muzykę w pracy, w podróży, czy w innych mniej konkretnych sytuacjach. Te dwie kategorie łączy jednak coś szczególnego.
W końcu wszystkim zależy na tym, by słuchawki były dopasowane do potrzeb i oczekiwań. W związku z tym, udając się do sklepów, gdzie modele są mocno zróżnicowane – trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:
- Po pierwsze należy wybrać kategorię modelu, jaki jest dla nas najbardziej odpowiedni. Rodzajów słuchawek jest bardzo dużo, a dziś skupimy się na tych najbardziej popularnych. Pierwsze to słuchawki wokółuszne. Charakteryzują się dużą objętością i ciężkością. Są dedykowane osobom, które mają problem z dopasowaniem tego typu sprzętu do swoich uszu, a nie mniej chcą się rozkoszować najwyższą jakością dźwięku. Te słuchawki zajmują dużo miejsca, ale ich specyficzna budowa pozwala cieszyć się z muzycznych doznań. Drugi rodzaj słuchawek to nauszne. Od pierwszych różnią się tym, że konstrukcja opiera się na małżowinach usznych, a nie na całej głowie. Nieco mniejsza propozycja cieszy się uznaniem głównie wśród Dj-ów. Słuchawki douszne to najpopularniejsze rozwiązanie, które również opiera się na małżowinach usznych, ale jest dużo mniejsze, co nie oznacza – wygodniejsze.
Często wypadają one z uszu z powodu charakterystycznej konstrukcji. Najbardziej rozpoznawalne są ostatnie – słuchawki dokanałowe. Cieszą się uznaniem setek użytkowników z powodu lekkości i mobilności. Wprowadzane bezpośrednio do kanału słuchowego – zapewniają czystą jakość dźwięku. Jedyny kłopot to poczucie dyskomfortu po długim użytkowaniu;
- Kupując słuchawki – należy zwrócić uwagę na ich działanie. Mowa o modelach przewodowych i bezprzewodowych. Pierwsze świetnie nadadzą się dla tych, którzy nie mają problemu z umieszczaniem kabla w swoich ubraniach i nie jest to żadną przeszkodą. Ze słuchawek bezprzewodowych korzysta grupa osób, która ceni sobie wygodę. Nie mniej jednak niesie to za sobą kolejne konieczności, np. wymianę lub ładowanie baterii;
- Modele słuchawek różnią się między sobą materiałem z jakiego są wykonane, a przy tym – wagą. Dobierając sprzęt dla siebie, warto wziąć to pod uwagę, by zdecydować się na najlepszy zakup, którego nie będziemy żałować.
.