Obecnie otaczająca nas w miastach architektura znacznie odbiega od taj, która pamiętają nasi pradziadkowie. Postęp technologiczny w budownictwie i trendach architektonicznych przyniósł innowacyjne rozwiązania, o których wcześniej nikt nawet nie śnił. Często zachwycamy się nadzwyczajnymi budynkami czuwającymi nad codziennością miejska. Niekiedy, jednak stanowią one też obiekty wzbudzające niezadowolenie. Kilka słów na temat architektury współczesnych miast, która z jednej strony jest podziwiana, a z drugiej krytykowana przeczytasz w artykule poniżej.

Blaski i cienie zabudowy dzisiejszych miast

Wieżowce sięgające do chmur potrafią zachwycić turystę. Nie jedna osoba spotykająca się pierwszy raz w życiu z bardzo wysoka budowla przerywa swój spacer, by przez chwile przyjrzeć się obiektowi współczesnej architektury. Piękne, szklane budynki uwieczniamy nie bez powodu na fotografiach.

Wcześniej nikt nie planował budowania trwałych konstrukcji z szkła. Obecnie jest to jeden z popularnych trendów. Miasta zapełniane są tego typu budowlami. Należy podkreślić, że tak rozwinięta architektura pojawia się przeważnie w stolicach państw, które stanowią zdecydowanie najbogatsze miasta w kraju. Wadami, jakie są często wytykane jest m.in. psucie wizerunku starszej zabudowy stanowiącej cenne zabytki kulturowe sąsiedztwem bardzo współczesnych budowli. Podczas ich stawiania dochodzi najczęściej do sporów pomiędzy inwestorami, a konserwatorami zabytków miejskich, którzy nie chcą się godzić na nowoczesne rozwiązania.

Dzisiejsze miasta stanowią, więc mieszankę budynków pochodzących z różnych epok, co nie zawsze prezentuje się dobrze. Ocena tego rozwiązania zależy przede wszystkim od osobistych gustów i preferencji oceniających je ludzi. Zdarza się np., że pomiędzy budynkami w stylu secesyjnym w środku miasta wyrasta szklana galeria handlowa. Zdania mieszkańców dzielą się wówczas na zwolenników i przeciwników rozwiązania architektonicznego. Każda ze stron ma po części rację, jednak nie można dogodzić każdemu. Ponieważ świat i trendy notorycznie mkną do przodu w każdej branży i nikt nie chce pozostać w tyle. Dobrze byłoby, żeby mimo tego wyścigu szanowane pozostawały relikty przeszłości – także te wyrażone w działach architektonicznych.

architekt toruń omijanie-korkow.com.pl